Gornjogradske priče

Autor: Administrator , 16. 3. 2018.

U utorak, 13. ožujka, učenici trećih razreda u pratnji svojih učiteljica upustili su se u pustolovinu Gornjogradskih priča.

Gornjogradske priče projekt je namijenjen učenicima trećih razreda u kojem se oni interaktivno, vođeni kostimiranim glumcima upoznaju s najvažnijim pričama iz povijesti grada. Na samom početku učenici su odjenuli jednostavne kostime i tako i sami postali stanovnici srednjovjekovnog Gradeca i članovi cehova. Učenike Gornjim gradom vode povijesni i fikcionalni likovi vezani uz gornjogradsku povijest: Bela IV., Šenoina Magda Paprenjarka, Zagorkina Manduša, isusovac Petar Vragović, Petrica Kerempuh. Učenici su se prisjetili borbi Gradeca i Kaptola, legende o gričkom topu, života obrtnika u cehovima, borbe s Tatarima, legende o nastanku imena Zagreb,  Matije Gupca i seljačke bune, crkvi sv. Katarine i osnivanju prve gimnazije,  Dore Krupićeve i Kamenitih vrata, najdugovječnijoj zagrebačkoj ljekarni i još mnogo toga...

U Mletačkoj ulici u Meštrovićevom muzeju kroz kratki kviz provjerili su sve što su saznali, a zatim su sudjelovali u umjetničkoj radionici i razgledavanju Meštrovićeva muzeja i njegovoga stana.  Bilo je zanimljivo, poučno i zabavno. Umorni, ali zadovoljni vratili smo se u Vrbane