Svjetski dan šuma i voda

Autor: Administrator , 23. 3. 2018.

Obilježavanje Svjetskog dana šuma i voda u našoj školi

Tijekom ovoga tjedna na satovima Prirode i Ekologije obilježili smo Svjetski dan šuma– 21.ožujka i Svjetski dan voda – 22. ožujka pa se nadamo da ćete obratiti pozornost na naš ekopano kojeg su izradili učenici petih i šestih razreda te pročitati savjete o očuvanju prirode i živjeti u skladu s prirodom.

Pozdrav šumi

Pozdravljam te, zelena šumo, velika.
Pozdravljam te u ovo jutro mirisno
Kad se granje pod teškom rosom savija
Blistajući na sunčanoj svjetlosti.
Korijenje tvoje crnu zemlju sapinje,
A stabla stoje čvrsto kao divovi.
O, šumo, zelena šumo!
Ja volim miris tvojih cvjetova

I šuštanje lišća na granama.
O, kako volim tvoje hladne izvore,
I mahovinu, i bilje, i košute.
Volim te kao majku, šumo.
Tebe i tvoje ptice.

Naš veliki pjesnik Dragutin Tadijanović napisao je ove prekrasne stihove kako bi opisao ljepotu šume.  Neka sve nas ovi stihovi podsjete kakvo nam je veliko bogatstvo podareno. Čuvajmo šume, pazimo na naše drveće kako bismo i mi, poput Tadijanovića, uživali u granama što blistaju na suncu u mirisnim jutrima.

Šume predstavljaju biološki najraznovrsniji ekološki  sustav na našoj planeti.  Šume su dom za više od 80% životinjskih i biljnih vrsta. Isto tako, iznimno je važno shvatiti koliko su šume važne u opskrbi našeg planeta pitkom vodom koja je izvor života za sva živa bića. Drveće osigurava čak 75% od ukupne količine pitke vode i služi kao prirodan filter za pročišćavanje vode. Čuvajući šume, čuvamo i sebe i sva živa bića s kojima zajedno živimo okruženi čarobnom ljepotom prirode.

Zbog sve veće važnosti očuvanja vode u svijetu, kroz cijelu je godinu potrebno savjesno o njoj brinuti. Jedan je dan samo opomena i podsjetnik za sve ostale dane.