CAP program u našoj školi

Autor: Administrator , 2. 5. 2018.

CAP (Child Assault Prevention – Prevencija napada na djecu) program je koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, nepoznate osobe i poznate odrasle osobe.

Cilj je naučiti djecu kako se zalagati za sebe, tražiti podršku vršnjaka, učinkovito komunicirati i tražiti pomoći. Nasilje predstavlja kršenje i ugrožavanje osnovnih ljudskih prava. Svi ljudi i njihova djeca imaju pravo biti sigurni, jaki i slobodni.

CAP tim naše škole, učiteljice Martina Čukić, Lidija Jadrešić i Anja Franceković, predstavile su CAP program Vijeću roditelja koje je bilo oduševljeno idejama te načinom provedbe ovog programa. Nakon toga, CAP su predstavile Učiteljskom i Radničkom vijeću škole te roditeljima djece koje su sudjelovala u programu. Radionica za djecu traje oko 60 minuta. Koristeći igranje uloga i vođenu grupnu raspravu, cilj radionice je osposobiti djecu za prepoznavanje opasnih situacija te zauzimanje za sebe i svoja prava. Pitanju napada pristupa se u okviru osnovnih ljudskih prava. Nakon uvodne rasprave o pravima, slijede tri igrokaza, a nakon svakog igrokaza rasprava.

U završnom igrokazu, razredna učiteljica se poziva da glumi samu sebe kao odraslu osobu od povjerenja koja će odgovoriti na dječju molbu za pomoć. Nakon radionice CAP pomagači dostupni su djeci za individualnu pomoć. Mnoga djeca su željela razgovarati o različitim problemima, ponoviti strategije ili iznijeti dojmove. Sva djeca nacrtala su što im se posebno svidjelo te su ispunila kratke ankete, a rezultati su pokazali da su djeca odlično prihvatila radionicu i da ju drže zanimljivom i poučnom.