Kroz Hrvatsko zagorje

Autor: Administrator , 11. 6. 2018.

Učenici trećih razreda u pratnji svojih učiteljica proveli su uzbudljiv i poučan dan u Hrvatskom zagorju.

Nakon polaska iz Vrbana naše prvo odredište bila je Gornja Stubica. Razgledali smo Gupčevu lipu, mjesto gdje je Matija Gubec sa svojom vojskom održavao sastanke i pripremu zua bunu.Nakon toga u Stubici vidjeli smo avion koji stoji u znak sjećanja na hrabrog pilota Rudolfa Perišina i njegov junački čin iz Domovinskoga rata, slikali smo se pored Augustičićevoga spomenika Matiji Gupcu i Seljačkoj buni. Krenuli smo u Marija Bistricu. Upoznali smo se s tajnama medičarskoga zanata koji je već više od četiri stotine godina prisutan u ovim krajevima. I učenici su se okušali u izradi licitarskih srca koje su odnijeli svojim najdražima. Nakon radionice razgledali smo najstarije hrvatsko marijansko svetište u nas koje datira još od srpnju godine 1684., od kada i počinju hodočašća u Mariju Bistricu. Upoznali smo se s pričom o povijesti čudotvornog kipa i izgradnji crkve. Naše odredište bilo je Lojzekova hiža, mjesto gdje su naši učenici nakon ručka uživali u slobodnom vremenu na seoskom domaćinstvu gdje su vidjeli domaće životinje, igrali se i družili. Topao sunčan dan učionio je ovaj izlet nezaboravnim.