Naš Tonny Kartelo među najbržima na Terry Fox Run utrci

Autor: Ivana Džalto, 20. 9. 2011.

U nedjelju, 18. rujna 2011., na Jarunu je održana humanitarna utrka Terry Fox  Run, čija je svrha prikupljanje donacija za istraživanja raka i podizanje svijesti građana o toj bolesti.

Utrka Terry Fox Run svake se godine trči u čast mladića Terryja Foxa koji je, oboljevši od raka, izgubio nogu. Kako bi sakupio novac za liječenje, 1980. godine krenuo je trčati Kanadom, nazvavši svoj pohod „Maraton nade“. Trčao je 143 dana po 42 kilometra dnevno, no, nažalost, trku nije uspio završiti jer se bolest vratila i oduzela mu život u 22. godini. U čast hrabrom Terryju njegova obitelj odlučila je nastaviti tradiciju i pokrenula akciju sakupljanja novca za borbu protiv raka koja se svake godine održava u kanadskim gradovima, a u organizaciji kanadskih veleposlanstava i u 67 zemalja diljem svijeta, među kojima je i Hrvatska – u kojoj se Terry Fox Run održava već dvanaestu godinu zaredom.

Ove nedjelje na Jarunu se okupilo više od 5.000 sudionika utrke, među kojima je bio i naš Tonny Kartelo, učenik 6.b razreda. S ponosom ističemo ne samo njegovo sudjelovanje u humanitarnoj utrci, koje svjedoči o Tonnyjevoj orijentaciji prema zdravom životu i osjetljivosti za društvena pitanja, nego i rezultat koji je na utrci postigao. Naime, Tonny je, među 5.000 ljudi koji su trčali, vozili bicikl, rolali, hodali… na cilj stigao četvrti – za samo 26 minuta!

Čestitamo Tonnyju i pozivamo sve učenike da na budućim humanitarnim akcijama slijede njegov primjer.