Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa

Autor: Ana Kljajo-Nikolić, 5. 1. 2021.

Poštovani roditelji/skrbnici,

aktualna podrhtavanja tla razaraju mnogo više od onoga što je okom vidljivo. Mnoge se posljedice primjećuju s odgodom vremena, a  posebno one koje se odnose na naše osobnosti. Relativno lako zamijenimo slomljenu sliku za novu, ali je unutarnja, mentalna slika našeg iskustva s potresom teže otklonjiva. U ovim trenucima osobne ranjivosti posebno je izazovno djelovati iz uloge roditelja, unutar koje se javljaju nesigurnosti u definiranju pristupa prema dječjim doživljajima i reakcijama na potres. U nadi da će vam poslužiti kao informacijska podrška, prosljeđujemo vam  mali, savjetodavni priručnik pod nazivom „Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa“ kojeg su izradili Buljan Flander i suradnici. Uz objašnjenja, savjete i sve ostale oblike vođenja u novonastalim okolnostima, priručnik sadrži i materijale za djecu za lakše suočavanje i doživljavanje potresa. I na posljetku – nemojte zanemariti vlastite potrebe jer očuvanjem sebe štitite i vaše/naše najmlađe. Stoga, njegujte i dijete u sebi i imajte na umu jednakost „Siguran i sretan roditelj=sigurno i sretno dijete“.