Posjet Vukovaru

Autor: Ivana Džalto, 16. 11. 2011.

Dana 5.11. 2011.  8. a i b razred u sklopu terenske nastave posjetili su Vukovar i Ilok. Kakav dojam je taj put ostavio na naše učenike, pročitajte u sastavu.

Do Vukovara i natrag

Ahh, Vukovar. Sve one razrušene zgrade i ceste bude u meni jedno razočaranje. Tako puste i bez ikakvog razmišljanja uništene. Ne mogu ni zamisliti kako je tamo bilo 1991, ali dobro je što smo ga posjetili. Da si barem malo dočaramo kako je rat okrutan.

Prvo smo prošli Trpinjskom cestom. Grobljem tenkova kako je još zovu. Taj dio je branio ratni heroj Blago Zadro sa svojom postrojbom. Kako im je bilo teško, ali su uspjevali. Svaka im čast. Posjetili smo i Spomen dom koji je njima posvećen. Moram priznati, bio sam potresen činjenicama koje su tamo iznesene. Strašno.

Svratili smo i do obnovljene vukovarske bolnice. Tamo smo vidjeli nekoliko videozapisa o strašnima događanjima tijekom rata. Tuga nije izostala. Došli smo do jezgre grada gdje smo posjetili i dvorac Eltz. Tamo nije bilo sadržaja vezanih uz rat i mogao sam se malo i veseliti. S razredom sam obišao Grad Heroj. Bio sam jako ponosan na nj. Tako smo i završili s temom o ratu.

Krenusmo u Ilok. Lijep grad sa svojim zidinama i onim vinskim podrumima. Kako se to sačuvalo. Da nisam znao od prije, ne bih ni rekao da se tamo odvijao rat! Bio sam nakratko tužan kad su nas obavijestili da ne smijemo degustirati vina, ali ništa strašno. Bit će vremena za takve stvari.

Onako izmoren, ali i pun emocija vratio sam se natrag u Zagreb. Nakon ovog izleta naš odnos prema ratu sigurno više nikad neće biti isti!

Luka Tomašević, 8.a