Branko Lustig u Osnovnoj školi Alojzija Stepinca

Autor: Administrator , 8. 6. 2016.

Svjedočenje o holokaustu

Dana 24. svibnja u organizaciji članice Školskoga odbora Darije Hrgović uz podršku  profesora povijesti  Mije Belje, našu školu posjetio je gospodin Branko Lustig i svjedočio učenicima sedmih i osmih razreda o razdoblju holokausta. Ispovijest gospodina Lustiga dio je programa Festival tolerancije kojim se kroz program Edukacijska jutra nastoji mlade kroz priče o holokaustu potaknuti na prihvaćanje različitosti i poštovanje svakoga čovjeka kao pojedinca vrijednog poštovanja.

Svjedočenje o holokaustu

Dirljiva priča gospodina Lustiga o mračnim danima svoga djetinjstva, bijegu iz ratom zahvaćenoga Osijeka, životu u okupiranom Međimurju i osobito potresan dio o vremenu koje je kao dječak proveo u zloglasnom logoru Auschwitz, potresla je sve nazočne.

Osobito je potresno bilo svjedočenje o kompoziciji vlaka koji putuje kroz Europu, u neizvjesnost i nepoznato, i dolazak u Birkenau tako poetičnoga imena (Brezik), a mjesta strašnih stradanja  .

"Nemojte očekivati ljubavnu priču, tamo ljubavi nije bilo, mogu vam govoriti samo o zločinima za koje se nadam da se nikada neće ponoviti", rekao je gospodin Lustig, koji je, unatoč proživljenim strahotama, sačuvao vedar duh i smisao za humor.

Govorio je učenicima o svom filmskom stvaralaštvu, dugogodišnjem prijateljstvu sa Stevenom Spielbergom i sve o o njegovom novom filmu, kao i o prijateljstvu s holivudskim i hrvatskim glumcima, o filmovima Schindlerova lista, Pad crnog jastreba, Limeni bubanj, i koji mu je najdraži, ali i o životu u Hollywoodu.

"Ja ću uskoro otići, jedan sam od posljednjih preživjelih koji svjedoči o tom strašnom razdoblju. Ne smiju se nijekati logori u kojima se na tako strašan način oduzimao život", završio je gospodin Lustig.

Učenici su sa zanimanjem pratili izlaganje gospodina Lustiga i postavili mu mnogo pitanja.

Ovo je večer koju će svi prisutni još dugo pamtiti.