Dan sigurnijeg interneta

Autor: Željkica Milić Pešec, 5. 2. 2011.

Dana 8. veljače o.g. diljem svijeta obilježava se osmi po redu

Dan sigurnijeg interneta.

U subotu, 5. veljače, u vremenu od 10 do 13 sati,  na Trgu Nikole Šubića Zrinskog u centru Zagreba  obilježen je Dan sigurnijeg interneta.

Učenice Laura Šebalj, Petra Petanjek, Andrea Tomašević i profesorica Željka Milić Pešec, upoznale su urednicu digitalnog časopisa "Pogled kroz prozor" Lidiju Kralj, saznale su  neke informacije o projektima koji promiču sigurniju uporabu interneta i mobilnih telefona te mudre savjete za spretno i sretno putovanje virtualnim svijetom za djecu, roditelje i učitelje.

Dana 8. veljače o.g. diljem svijeta obilježava se osmi po redu Dan sigurnijeg interneta. Cilj ove akcije je promicanje sigurnije uporabe Interneta, mrežnih tehnologija te mobilnih telefona, kao i borba protiv protuzakonitih i štetnih sadržaja te ponašanja.

I ove godine zajednica „Suradnici u učenju“ okupljena oko Portala ucitelji.hr i digitalnog časopisa Pogled kroz prozor pokreće akciju „Sigurniji internet za djecu“.
Ovogodišnja akcija namijenjena je učenicima, učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima, roditeljima i ostalim osobama kojima je sigurnost djece na internetu važna.

Upoznali smo Lidiju Kralj, profesoricu matematike i informatike u OŠ Veliki Bukovec, urednicu digitalnog časopisa "Pogled kroz prozor".

Laura Šebalj (6.a)

Petra Petanjek (6.a)

Lidija Kralj

Andrea Tomašević (6.a)

Željka Milić Pešec

Ove godine učitelji.hr odlučili su pokrenuti širu akciju koja će obuhvatiti učenike, učitelje, nastavnike i roditelje.

• Učenike pozivamo na sudjelovanje na izložbi multimedijskih radova (videa, igri, animacija i slično) kojima oni upozoravaju vršnjake na moguće opasnosti na internetu i daju savjete kako ih izbjeći,rok predaja radova 15.II.
  • Učitelje i nastavnike pozivamo da naprave predavanje, radionicu ili neku drugu aktivnost sa svojim učenicima te kroz takav primjer dobre prakse preporuče svojim kolegama kako djecu poučiti primjerenom, odgovornom i sigurnom ponašanju na internetu.
  •  Za roditelje i sve odrasle pripremamo predavanja o Sigurnosti djece koja će se održati u gradskim knjižnicama širom Hrvatske te putem online webinara.
    • U predavanju će se govoriti o prednostima i nedostacima interneta, mogućnostima komunikacije korištenjem interneta, zaštiti osobnih podataka, internetskim prevarama, nasiljem preko interneta, mogućim opasnostima i zamkama društvenih mreža te načinima na koje u takvim situacijama možete zaštititi dijete i svoju obitelj. Posebna pozornost predavanja bit će na primjerenom, odgovornom i sigurnom korištenju interneta.
      Predavanje će biti usmjereno na savjete i iskustva koja mogu pomoći roditeljima i djeci da se lakše snađu u svijetu suvremenih tehnologija.
    • Predavanje u gradskoj knjižnici Knežija, Albaharijeva 7.,                        9.veljače 2011. u 18 sati, predavač Suzana Delić.

Vjerujemo da nam je svima važno da djecu upoznamo s prednostima i nedostacima interneta te im tako pružimo više mogućnosti za sretno djetinjstvo i uspješno snalaženje u svijetu tehnologija.

Povodom ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta, a u želji da doprinese podizanju razine svijesti o potrebi sigurne uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije, posebno od strane najmlađih, Središnji državni ured za e-Hrvatsku  predstavio je  aktualne projekte zaštite djece od opasnosti interneta u Republici Hrvatskoj.

Akcija „Sigurniji internet za djecu“ već je dobila široku potporu institucija i tvrtki uključivši i hrvatskog predsjednika te Europsku delegaciju u Hrvatskoj, a ucitelji.hr postali su službeni predstavnik Hrvatske u Vijeću Dana sigurnijeg interneta koji vodi INSAFE.