KAKO I KADA SMO NASTALI?
Školski odbor OŠ Alojzija Stepinca usvojio je 10. srpnja 2020. godine prijedlog ravnateljice i Učiteljskog vijeća OŠ Alojzija Stepinca o osnutku učeničke zadruge.
Na Osnivačkoj skupštini Učeničke zadruge Lojzeki, održanoj 24.rujna 2020. godine, članice Privremenog zadružnog odbora prisutnima su predstavile pravila, ustroj, prijedlog plana i program rada, tj. kurikul Zadruge. Obavljeni su svi poslovi vezani za početak rada Zadruge i predloženi članovi Zadružnog odbora. Za predsjednicu odabrana je profesorica Karmela Jokić, podpredsjednicu učiteljica Martina Čukić, a za tajnicu Zadruge učiteljica Tajana Franceković.
PRAVILA UČENIČKE ZADRUGE LOJZEKI
Pravila UZ Lojzeki potvrđena su na 40. sjednici Školskog odbora održanoj 6.10.2020. i proslijeđena su Hrvatskoj udruzi učeničkog zadrugarstva. Kao i sve ostale dokumente vezane uz osnutak i rad Zadruge, možete ih pronaći na podstranici Dokumenti.
Odluka o prijemu u redovno članstvo Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva donesena je 16.12.2020.godine.
Mjesto izvođenja aktivnosti učeničke zadruge su škola, školsko dvorište, okoliš škole, lokalna zajednica…
CILJEVI UČENIČKE ZADRUGE LOJZEKI
Učenička zadruga Lojzeki želi, na dobrovoljnoj osnovi, okupiti što veći broj učenika i omogućiti im razvoj vještina i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegovog planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
Sudjelovanjem u radu Zadruge učenici će razvijati i njegovati radne navike, radne vrijednosti i kreativnost, stjecati znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanju kulturne baštine; upoznavati nove tehnike kreativnog izražavanja te stvarati preduvjete za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
Jedan od ciljeva Zadruge je i probuditi i razvijati svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
U Zadruzi će učenici razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada. Voditelji sekcija (izvannastavnih aktivnosti), odabranim će aktivnostima poticati prijenos znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i obratno.
Učenici će razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine.
Radom u Zadruzi, omogućen je razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaja vlastitih sklonosti i sposobnosti učenika.
SLOVOLIK UČENIČKE ZADRUGE
Tijekom listopada i studenog 2020.godine proveden je natječaj za slovolik, tj. zaštitni znak Zadruge. On određuje cjelokupni identitet zadruge i po njemu je ona prepoznatljiva.
Slovolik mora sadržavati naziv zadruge, školu kojoj zadruga pripada i mjesto odakle dolazi. Službeni pečat Zadruge bit će izrađen u obliku slovolika.
Slovolik naše učeničke zadruge osmislila je Jeni Čokić, učenica 8.c razreda.
TKO MOŽE POSTATI ČLAN ZADRUGE?
Članom Zadruge može postati svaki učenik Škole, roditelj učenika člana Zadruge, učitelji mentori i ostali stručnjaci koji sudjeluju u radu. Oni učlanjenjem stječu status redovnih članova.
Članovi Zadruge mogu biti i učenici koji su završili Školu i njihovi roditelji, vanjski suradnici, donatori i pokrovitelji, stručnjaci i pojedinci koji nalaze svoj interes u promicanju učeničkog zadrugarstva i potpori ostvarenju ciljeva i zadaća Zadruge. Oni učlanjenjem stječu status podupirućih članova.
Učenici članovi nazivaju se mladim zadrugarima.