Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2022.

Autor: Andrijana Milak, 25. 10. 2022.

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige 2022. i ove je godine održan Nacionalni kviz za poticanje čitanja pod nazivom Nije lako kad si mlad, motom Misli na sebe - čitaj! i temom Generacija K. Ovogodišnji kviz je posvećen mladima, a odabrana djela na koja su se odnosila pitanja u online kvizu su:

Elizabeta Končić Trlek: Pošta za Li

Zoran Pongrašić: Krive su SekaSeka

Ivana Šojat: Oblak čvoraka

U kvizu su sudjelovale učenice Katarina Dropulić, Klara Dropulić i Jana Janković koje su kviz riješile u školskoj knjižnici te dobile priliku sudjelovati u izvlačenju vrijednih nagrada. Učenice su navedene knjige i pročitale pa su kviz riješile s lakoćom. Donosimo i osvrte na pročitane knjige koje, kako kažu, preporučuju, ali svaka ima i poneku manu.

Elizabeta Končić Trlek: Pošta za Li

“Knjiga je bila vrlo poučna i zanimljiva. Svidjela mi se jer potiče sramežljivu i djecu bez vjere u sebe da budu samopouzdani i da samo moramo razumjeti druge kako bismo shvatili da nije sve onako kako se čini na prvi pogled. Glavni lik, djevojčica Li, bori se s mnogim nevoljama u životu te joj samo treba vjetar u leđa i potpore i bilo bi joj po poznatoj izreci "Samo je nebo granica". Knjizi ipak dajem 8 od 10 ocjenu jer je na početku teško razumljiva.”

Jana Janković

Zoran Pongrašić: Krive su Seka i Seka

“Ovaj roman je zanimljiv, humorističan, a likovi su neprofesionalni kriminalci koji upadaju u nevolje. Pisac piše ovo djelo s gledališta adolescenata te zato preporučam roman. Ne sviđa mi se pak ova knjiga jer je mjesto radnje većinom samo ured policije i to što su se u njihovim mlađim danima neki likovi namučili i ružno proveli djetinjstvo.”

Klara Dropulić

Ivana Šojat: Oblak čvoraka

“Ova knjiga je na mene ostavila snažan dojam jer je imala zanimljivu temu i pouku. Ako nas netko zlostavlja, trebali bismo se obraniti na nenasilan način ili reći odrasloj osobi o tome nasilju. Sviđa mi se kako je spisateljica uklopila temu na svakodnevnom primjeru maltretiranja ''nepopularnih'' osoba ili ''štrebera''. Knjiga nas uči kako biti tolerantni i osjećajni. Naslov je povezan s knjigom jer se u knjizi govori kako se čvorci skupljaju u skupine kako bi se obranili od neprijatelja. Tako se brane i žrtve nasilja u knjizi.”

Katarina Dropulić