Dabar – međunarodno online natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja

Autor: Andrijana Milak, 5. 12. 2022.

Republika Hrvatska od 2016. godine uključena je u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje koje se sastoji od niza izazovnih zadataka. Osmislili su ih stručnjaci iz pedesetak zemalja, a od 2016. u izradi zadataka sudjeluju i hrvatske učiteljice i učitelji.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje, čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Učenici naše škole i ove su godine sudjelovali u natjecanju Dabar: u kategorijama MikroDabar (1. i 2. razredi), MiliDabar (3. i 4. razredi), KiloDabar (5. i 6. razredi) i MegaDabar (7. i 8. razredi).

Donosimo popis naših učenika koji su ušli u 10% najboljih učenika u Republici Hrvatskoj u svojim kategorijama! Čestitamo!

MikroDabar:

2. a: Petar Divjak, Vito Baričević, Ivan Tonći Vujčić, Lina Zrinšćak, Artem Korenkov

2. c: Lovro Matković, Matej Matić, Marin Pučar, Dominik Cerovac

2. d: Fran Mislav Krajtner, Franko Kolak

MiliDabar:

3. a: Iva Janković, Tina Markovinović

3. b: Šimun Nevistić

3. c: Roza Huljev, Tin Juras

3. d: Toni Turković

3. e: Jan Đerek, Roko Brdarević

4. a: Tena Vukoja, Marko Kovačec, Vito Matković

4. b: Mia Cviljak, Petar Orešković, Ivan Vito Bogdan, Lana Krajinović, Toni Hrastovšćak