Mjesec hrvatske knjige 2023.

Autor: Andrijana Milak, 16. 11. 2023.

Mjesec hrvatske knjige svake se godine obilježava od 15. listopada do 15. studenoga. Ovogodišnje izdanje pod nazivom Književnost bez granica! posvećeno je prevoditeljima, odnosno književnom prevođenju. Cilj je ovogodišnje manifestacije ukazati na važnost prevoditelja, izvesti na svjetla pozornice ove jezične magove, velike znalce o kojima se malo zna. Podsjetiti na neprocjenjivu vrijednost književnog prevođenja zahvaljujući kojemu strana književnost, njezini klasici i suvremenici, hrvatskim čitateljima prestaju biti strani. Tragom ovog razmicanja jezičnih barijera, ovogodišnji slogan glasi Nek' ti riječ ne bude strana(c). U nastavku se nalaze aktivnosti koje su se u našoj Školi provodile u sklopu Mjeseca hrvatske knjige.

U sklopu manifestacije organizirani su brojni događaji. Među njima je i Nacionalni kviz za poticanje čitanja u suradnji s učiteljicom Anom Župan. Sudjelovale su učenice Klara Dropulić, Jana Janković i Katarina Dropulić, a Klara je odabrana za popis finalista koji su imali priliku sudjelovati u izvlačenju vrijednih nagrada. U pratnji školske knjižničarke sudjelovala je na završnoj svečanosti koja se održala 15. studenoga u prostorijama Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Sudjelovali smo i u Čitateljskom maratonu - Minuti za čitanje koje smo organizirali u suradnji s učiteljicama Anom Župan i Lidijom Jadrešić. Učenice koje su sudjelovale bile su Eva Bilandžija, Leonarda Cerovac, Andrea Pehar, Julia Jušić, Ema Kukić i Katja Širić, a djela koja su čitala bila su Janje Vidmar Kebarie, Michael Ende Jim Gumb i strojovođa Lukas, Laura Dockrill Darcy Burdock, Joachim Friedrich 4 1/2 prijatelja, Waldemar Bonsels Pčelica Maja i R. L. Stine Strašno grozno: tko je pustio duhove?.

Obilježili smo i Međunarodni dan školskih knjižnica 23. listopada kada smo ugostili knjižničarku i učenice Osnovne škole Cvijetno naselje. Prekrasno druženje i razmjenu iskustava okrunile su knjige koje smo im donirali, a oni su nama u znak zahvalnosti poklonili lijepe straničnike s prigodnim porukama.

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige prikupljali smo prevedene naslove stranih autora koje su birali učenici razredne i predmetne nastave u školskoj knjižnici. Neki od naslova su Matilda (Roald Dahl), Harry Potter i kamen mudraca (J.K. Rowlling), 813 (Maurice Leblanc) i mnogi drugi, ali i lektirni naslovi poput Pipi Duge Čarape, Dnevnika Pauline P. ili Charlija i tvornice čokolade.

Također, tu su i preporuke naših učitelja koji su odabirali omiljene naslove stranih autora.

U suradnji s učiteljicama Kristijanom Ferderbar Bućan i Anom Župan izradili smo prigodno stablo koje je urodilo bogatim plodovima ove jeseni - sjajnim naslovima stranih autora kao što su Timi Promašaj, Kebarie, Jim Gumb i strojovođa Lukas, 4 1/2 prijatelja, Ronja  razbojnička kći, Blizanke koji se mogu posuditi u školskoj knjižnici.

Razredni odjeli 5. a i 5. c čitali su zanimljiva i inspirativna djela Charlie i tvornica čokolade i Odlične izgovore Toma Gatesa te razvijali stvaralačku kreativnost i originalnost. Izradili su svoje čarobne čokolade te pričljive plakate kojima su oživljavali najdraže likove, a po uzoru na Toma Gatesa osmislili su svoje odlične izgovore.