Dan planeta Zemlje

Autor: Administrator , 23. 4. 2021.

Ovogodišnji Dan planeta Zemlje obilježava se pod motom Obnovimo našu Zemlju. Povijest obilježavanja Dana planeta Zemlje seže u daleku 1970. godinu kada je prvi put istaknuta nužnost očuvanja prirodnih izvora planeta na kojem živimo. Danas ga obilježava više od 190 zemalja kako bismo ojačali svijest svih generacija o opasnostima koje prijete Zemlji najviše zbog ljudske aktivnosti: klimatskih promjena, globalnog onečišćenja, uništavanja ekosustava i ugrožavanja životinjskih i biljnih vrsta. U našoj školi obilježili smo ovaj dan na različite načine te ukazali na navedene probleme : izrađivali smo plakate, čitali slikovnice s ekološkom temama,razgovarali o recikliranju i opasnostima koje nam prijete od prekomjerne uporabe plastike,  upoznavali biljno bogatstvo Hrvatske, crtali hrvatski nacionalni cvijet peruniku, pisali pjesme...

1. a razred uprizorio je igrokaz Livadi u pomoć koji možete  pogledati na poveznici ispod teksta.

Vrhunac obilježavanja Dana planeta Zemlje početak je uređenja školskog cvjetnjaka. U organizaciji učiteljica Martine i Jasne  i učenika  1. a razreda, zahvaljujući velikodušnim donacijama,  u dvorištu škole krenuli smo s radovima. Učenici su reciklirali i obojili korištene automobilske gume i oblikovali ih u cvijet. U njih su nasuli zemlju, a zatim sadili različite sadnice cvijeća. Pozvali su i ostale  učenike razredne nastave škole koji su se rado odazvali. Posađene su i dvije donirane marelice.

Ovo je samo početak akcije. Ideja o o uređenju školskog dvorišta nastavlja se i dalje.  Tako smo u sklopu godišnjeg školskog projekta Snaga, zajedničkim snagama učenika, učiteljica i osoblja škole,  na najbolji mogući način obilježili ovaj važan dan.  Ova akcija ima veliki značaj jer je prva u nizu djelatnosti  novoosnovane Učeničke zadruge Lojzeki.

Priloženi dokumenti:
Dan_planeta_Zemlje.docx (11.44 KB)