Stepinčevo

Autor: Radmila Čirko, 7. 2. 2013.

Stepinčevo - 10. veljače

U našoj školi obilježili smo taj dan tako što su učenice 5. a razreda Petra Donković,  Viktorija Jurkić Žgalin i Maja Ivandić izradile plakat koji je postavljan u holu škole.

Učenice 8. a razreda Laura Šebalj, Sara Zelić i Petra Petanjek su svim razredima predstavile život blaženog Alojzija Stepinca čije ime s ponosom nosi naša škola.

Blaženi Alojzije Viktor Stepinac, zagrebački nabiskup i kardinal rođen je 8. svibnja 1898. u Brezariću, župa Krašić, a 10. veljače 1960.  umro u Krašiću. Taj dan se u katoličkoj crkvi obilježava kao njegov spomendan - Stepinčevo. Zaštinik je grada Zagreba i države Hrvatske, a isto je zaštitnik zatvorenika, bolesnika i progonjenih, a od zanimanja zaštinik je svećenika, poljodjelaca, radnika, studenata.

Proglašen je blaženim 3. listopada 1998. g. u Mariji Bistrici kada ga je Papa Ivan Pavao II za vrijeme drugog pastoralnog posjeta Hrvatskoj proglasio blaženikom. Svetištem se smatra njegov grob u zagrebačkoj katedrali.

Zanimljivosti:

Stepinac je jedini crkveni velikodostojnik, koji se popeo na  Triglav, 1936., dok je bio pomoćni zagrebački nadbiskup. To je obilježeno postavljanjem spomen-obilježja u crkvici na Kredarici, 300 metara ispod vrha, 5. kolovoza 2006.g.

Od 1999. godine postoji ulica pod imenom Cardinal Stepinac Way u američkom gradu Chicagu.

U Vancouveru, Kanada, i New Yorku, SAD, postoje kutlurno umjetnička društva koja nose njegovo ime, a škole i socijalne ustanove njegovog imena postoje u Americi, Ausraliji i čak na Haitiju.